Gorczańska Organizacja Turystyczna
biuro@visitkamienica.pl
www.visitkamienica.pl
Gorczańska Organizacja Turystyczna
Konkurs Małopolski Łowca Atrakcji 2015

Obserwatorium Astronomiczne Im. Tadeusza Banachiewicza

SKORZYSTAJ Z OFERTY OBSERWATORIUM
I OTRZYMAJ NAKLEJKĘ
dot. konkursu Małopolski Łowca Atrakcji 
EDYCJA 2014


... KILKA SŁÓW O OBSERWATORIUM

Na szczycie góry Lubomir, we wsi Węglówka, gm. Wiśniowa znajduje się nowy budynek Obserwatorium Astronomicznego, które zostało wzniesione w miejscu, gdzie w okresie międzywojennym (1922-44) istniała Pozamiejska Stacja Obserwacyjna Obserwatorium Krakowskiego. Założycielem stacji był prof. Tadeusz Banachiewicz.
Nowe Obserwatorium im. Tadeusza Banachiewicza zostało odbudowane przez Gminę Wiśniowa przy udziale środków unijnych i aktualnie działa na trzech płaszczyznach: turystycznej, edukacyjnej i naukowej. 

WAŻNE !!!
DNI W KTÓRYCH MOŻNA SKORZYSTAĆ Z OBSERWATORIUM:
Czwartek, piątek, sobota i niedziela w lipcu i sierpniu:
w godzinach od 14:00 do 17:15.
Wejścia: 14:00, 14:45, 15:30, 16:30, 17:15
Bardzo prosimy przestrzegać godzin wejść.


OFERTA DLA RODZIN Z DZIEĆMI:

Aktualnie wejście do obserwatorium jest odpłatne w wysokości 2 zł od osoby. Czas przebywania w obserwatorium (pokaz, prezentacja) wynosi około 35-40 minut.

Informacje dotyczące zamknięcia Obserwatorium dla zwiedzających umieszczane są na stronie głównej. Wszystkie informacje na temat wieczornych pokazów nieba można znaleźć w zakładce "Pokazy nieba".

W sobotnie wieczory organizowane są pokazy nieba, podczas których za pomocą 35cm teleskopu można zobaczyć różne obiekty na niebie. W zależności od pory roku proponujemy dwa tematy wiodące: w lecie i jesieni temat pokazów związany jest z ewolucją gwiazd, wiosną tematem głównym jest klasyfikacja galaktyk. Oczywiście, nie brakuje również obserwacji Księżyca, czy też planet.
Udział w pokazach, ze względu na ograniczenie uczestników do 20 osób, wymaga wcześniejszej rejestracji, a koszt uczestnictwa wynosi aktualnie 20zł od osoby.
Alternatywą dla takich pokazów są spotkania otwarte, niewymagające wcześniejszej rezaerwacji miejsca. Podczas tego typu imprez prowadzone są jedynie pokazy Księżyca i dostępnych planet, a w miarę możliwości teleskop zostaje skierowany na najjaśniejsze obiekty mgławicowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób mających pierwszy raz do czynienia z obserwacjami nieba, podczas których mogą się przyzwyczaić do teleskopu i podejść z większą pewnością do obserwacji trudniejszych obiektów mgławicowych. Bilet wstępu na takie pokazy kosztuje 7zł.
W ofercie edukacyjnej dla szkół znajdują się prelekcje na tematy astronomiczne. Wycieczki szkolne mogą liczyć również na obserwacje Słońca w pogodne dni, czy też udział w wieczornych pokazach nieba. Wieczorne pokazy nieba organizowane są we wtorki i środy, natomiast dzienne zwiedzanie możliwe jest od wtorku do piątku.  
Maksymalna ilość uczestników wycieczki dziennej wynosi 50 osób, natomiast w pokazach nieba może uczestniczyć co najwyżej 20 osób. Koszt zwiedzania Obserwatorium jest zryczałtowany i wynosi 100zł dla grupy dziennej i 150zł w przypadku pokazów wieczornych. Temat prelekcji i termin wizyty w obserwatorium jest ustalany indywidualnie, dlatego przed przyjazdem wymagany jest kontakt telefoniczny, bądź mailowy.


Wszelkie informacje dotyczące zwiedzania Obserwatorium znajdują się na stronie internetowej: www.obserwatorium.lubomir.weglowka.pl

ZNAJDZIESZ NAS TAKŻE NA